Prvi živi mikroboti, ki se lahko tudi razmnožujejo
Znanstveniki iz Univerze v Vermontu in Harvardu so ustvarili prve mikrobote, ki se lahko razmnožujejo sami. Imenujejo se “xenoboti” in delujejo s pomočjo umetne inteligence.
Preberi več
Prvi xenoboti so bili ustvarjeni januarja 2020 na Univerzi v Vermontu. V širino merijo do 1 milimetera, sestavljeni pa so iz živih celic, pridobljenih iz žabjih zarodkov. Med sabo lahko sodelujejo in se v primeru poškodb celo obnavljajo. Njihov namen naj bi bil zbiranje in prenašanje določenih materialov, predvsem znotraj človeškega telesa. Mogoče jih je sprogramirati, da iščejo in razvažajo radioaktivne delce, mikroplastiko, bakterije ali zdravila. Letos pa so s pomočjo znanstvenikov iz Harvarda ugotovili, da lahko zbirajo tudi druge žive celice in jih sestavijo v čisto nove xenobote. Novo nastali boti delujejo povsem enako in lahko tudi sami ponovijo omenjen proces razmnoževanja. To pomeni, da delujejo kot povsem samostojen organizem, ki je neodvisen od dodatne človeške pomoči. Celotno objavljeno raziskavo si lahko preberete tukaj.
I must admit that this is one great insight. It surely gives a company the opportunity to get in on the ground floor and really take part in creating something special and tailored to their needs.