Globalno segrevanje bi lahko rešili z zatemnitvijo sonca
Ideja se sprva sliši kot scenarij iz znanstveno-fantastičnega filma, vendar bi kmalu lahko postala realnost. Veliko število znanstvenikov je namreč mnenja, da bi zatemnitev sonca uspešno rešila klimatsko krizo, ki se nam bliža.
Tehnologija za blokiranje sonca je bila prvič preizkušena leta 2019 v SCoPEx eksperimentu. Znanstveniki iz Univerze v Harvardu so v stratosfero spustili kalcijev karbonat, nato pa opazovali njegovo gibanje, širitev in odbijanje sončnih žarkov. Kalcijev karbonat namreč ne pade nazaj na tla, ampak ostane v atmosferi, kjer blokira sončno svetlobo. Ob zmanjšanju količine sončne svetlobe bi se zmanjašala tudi temperatura na zemlji, kar bi ustavilo globalno segrevanje. Snov je v atmosfero možno spustiti z baloni ali pa letalom na višini 20 kilometrov. Postopek je opisan na spodnji sliki.
Ideja o zatemnitvi sonca je zelo všeč tudi milijarderju Billu Gatesu, ki že več let financira njeno razvijanje. Glavna ovira pri napredku tehnologije je ravno kontraverznost, ki jo obdaja. Poleg znanstvenikov, ki jo podpirajo, obstaja tudi veliko znanstvenikov, ki opozarjajo na katastrofalne posledice in odsvetujejo uporabo omenjene tehnologije. Blokiranje sonca bi lahko povzročilo hitro spreminjajoče vremenske vzorce, ki bi bili usodni za živali, rast rastlin in preživetje človeštva. Kljub potencialnim nevarnostim, projekt ob prisotnosti kapitala nadaljuje svojo pot razvoja. Če postane percepcija nevarnosti globalnega segrevanje dovolj velika, bi tehnologija lahko pretehtala te morebitne nevarnosti in bila uporabljena na globalni ravni.