V prihodnosti bo vaša hrana pridelana na vertikalni farmi
Pridelovanje hrane zaradi višjih stroškov, pomanjkanja sredstev in prostora postaja vedno zahtevnejše. Velike korporacije so zato prišle do rešitve, ki bi lahko revolucionalizirala kmetijstvo.
Preberi večKmetijstvo se že dolga leta spopada s težkimi razmerami in nizkimi dohodki. Dogodki v zadnjih 2 letih pa so situacijo še bolj poslabšali. Med covid krizo so zaradi prekinjenih dobavnih poti in manjšega povpraševanja veliko pridelane hrane morali zavreči ali pa darovati. Trenutna energetska kriza pa jim je močno povečala stroške pridelave. Poleg tega se vsako leto soočajo z nepredvidljivimi vremenskimi razmerami, ki lahko v eni noči uničijo celoten pridelek. Ker je finančno tveganje preveliko, vračilo za uspešno letino pa premajhno, je kmetijstvo z vsako generacijo bližje zatonu.
Kmetijstvo zato v roke prevzemajo korporacije, ki rešitev vidijo v ti. vertikalnih farmah. Glavno podjetje na tem področju so AeroFarms, ki je znano po pridelavi genetsko spremenjenih produktov. Prednost vertikalnih farm je njihova minimalna poraba prostora in sredstev. Namesto ogromne pridelovalne površine na podeželju je potrebno le manjše skladišče sredi mesta in na police zložena zemlja. Vertikalne farme v primerjavi z zunanjimi polji porabijo tudi do 95% manj vode. Ker zelenjava raste v zaprtem kontroliranem prostoru iz semen, ki so bila genetsko spremenjena za maksimalno rast, je uspešnost sajenja prav tako zagotovljena. Temperaturo, vlago, svetlobo in ogljikov dioksid avtomatično nadzira umetna inteligenca, potrebno fizično delo pa opravijo roboti.
Velik investitor v vertikalne farme je Bill Gates, ki se že več let spogleduje s kmetijsko industrijo. Lani je namreč postal največji lastnik kmetijskih zemljišč v ZDA. Gates prav tako tesno sodeluje z zloglasnim podjetjem Monsanto, znano po genetsko spremenjenih semenih. Prihodnost kmetijstva se tako seli v mesta in v roke korporacij.
Preberite še – V prihodnosti boste lahko imeli virutalnega otroka